Přeskočit na obsah

19. července 2023 v 19:00

Husovice, tramvajová zastávka Mostecká (tram č. 4)

🌞 Další večer ze série filmových promítání o krizi bydlení jsme se rozhodli pojmout trochu jinak a letněji – a to formou komentované procházky! 🗣️ Zároveň si tak nahradíme i pravidelné veřejné setkání Iniciativy nájemníků a nájemnic!

🦶 Společně se projdeme městskou čtvrtí Brna – Sever – Husovicemi. Ty byly nejdřívě vesnicí, pak samostatným městem záhy připojeným k Brnu v meziválečném období. Podíváme se nejen na secesní domy, eklektický kostel či původní malobytové i dělnické kolonie a činžovní domy, ale i na současný stav čtvrti, která se postupně rozrůstá v prostrorách někdejšího areálu Zbrojovky. Tak jak ve všech částech Brna i zde dochází k pomalému procesu gentrifikace, zdražování bydlení a úbytku sociálních bytů. 🏘🏚🏢

🏡 Pokud vás zajímá jak jsou na tom Husovice z hlediska současné bytové politiky, památkové a enviromentální péče, tak si určitě nenechte tuto procházku ujít!

💃 Husovicemi nás provede Jana Gazdagová (NꝊA), multimediální umělkyně, historička umění a kurátorka, kterou zajímá kulturní antropologie minulých století a její zrcadlení se v dnešním světe, neurodiverzity, duševních poruch a jejich dědičností. Vědecky a kurátorsky se věnuje středověkému a současnému umění, a také uměleckému řemeslu (designu). Ve svých uměleckých projektech, které mají často enviromentální přesah, kombinuje text, tanec, textilní instalace a perfomance. Autorsky a režijně se podílela například na inscenacích jako Chci ti něco říct (Co.labs, 2023), Čtyři zdi (KOMA, 2021), CO SE VÁM HONÍ HLAVOU? (BuranTeatr/Co.Labs, 2020).

❗ Detaily k události doplníme brzy ❗
🌞🌤 Doba konání se může změnit. 🌦🌧

Program je možný díky podpoře Active Citizens Fund, který je financován z Fondů EHP a Norska. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut.