Přeskočit na obsah

Nájemnická první pomoc

Máte problém se svým nájemním bydlením? 

Právní a odborné poradenství zdarma poskytuje Sdružení nájemníků (SON). Obrátit se na ně můžete telefonicky, v několika poradnách si sjednat osobní schůzku nebo mailem na info@son.cz. při řešení nájemních smluv, příspěvcích na bydlení, opravách bytu a dalších. 

Bezplatné poradenství seniorům nabízí i společnost Iuridicum Remedium

Důležité je vědět o možnosti získat příspěvek na bydlení. V žádném případě by nemělo jít o stigmatizující záležitost: pro mnoho domácností jde v současném systému o defacto jediný způsob, jak se potýkat s následky krize bydlení. Pokud vaše náklady na bydlení překračují 30 % čistých příjmů (v Praze 35 %), máte na příspěvek nárok – shrnutí informací najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Jak na příspěvek na bydlení se dozvíte taky v doporučení člena INN Martina.

Pokud máte neodkladný problém, můžete se ozvat i nám, zkusíme vám poradit na ahoj@iniciativanajemniku.cz

Mezi nejčastější témata nájemníků patří zvyšující se nájmy nebo řešení oprav v bytě

U zvyšujících se nájmů je nejčastější otázkou, zda je jejich růst nějak právně omezený. U smluv na dobu určitou tomu tak bohužel není – po uplynutí jejich doby ji majitel může zvýšit v podstatě libovolně. (Jiné je to u dnes vzácných smluv na dobu neurčitou, kde je růst omezený 20% zvýšením jednou za tři roky.) 

Pokud jde o opravy v bytě, doporučujeme se obrátit na výše zmíněný SON. Základní přehled o tom, jaká je zodpovědnost za opravy a údržbu majitele a nájemníka ale poskytne poměrně krátké Nařízení vlády 308/2015. Dostupné je online.