Přeskočit na obsah

NÁJEMNICKÁ PRVNÍ POMOC

Máte problém se svým nájemním bydlením? 

Právní a odborné poradenství zdarma poskytuje Sdružení nájemníků (SON). Obrátit se na ně můžete telefonicky, v několika poradnách si sjednat osobní schůzku nebo napsat mail na info@son.cz. Pomoci mohou při řešení nájemních smluv, příspěvku na bydlení, oprav bytu a dalších záležitostí.

Česká společnost ochraňující spotřebitele dTest nově nabízí i poradnu pro nájemníky — obrátit se můžete na bezplatnou telefonickou podporu na čísle 299 149 009 nebo využít jejich vzorových smluv a dopisů pronajímateli.

Bezplatné poradenství seniorům nabízí i společnost Iuridicum Remedium

Důležité je vědět o možnosti získat příspěvek na bydlení. V žádném případě by nemělo jít o stigmatizující záležitost: pro mnoho domácností jde v současném systému o defacto jediný způsob, jak se potýkat s následky krize bydlení. Pokud vaše náklady na bydlení překračují 30 % čistých příjmů (v Praze 35 %), máte na příspěvek nárok – shrnutí informací najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Jak na příspěvek na bydlení se dozvíte zde.

Pokud máte neodkladný problém, můžete se ozvat i nám, zkusíme vám poradit na ahoj@iniciativanajemniku.cz

Mezi nejčastější témata nájemníků patří:

  • zvyšující se nájmy 

U zvyšujících se nájmů je nejčastější otázkou, zda je jejich růst nějak právně omezený. U smluv na dobu určitou tomu tak bohužel není – po uplynutí jejich doby může majitel zvýšit nájemné v podstatě libovolně. (Jiné je to u dnes vzácných smluv na dobu neurčitou, kde je růst omezený 20% zvýšením jednou za tři roky.) 

  • opravy v bytě

Ohledně oprav v bytě doporučujeme obrátit se na výše zmíněný SON. Základní přehled o tom, jaká je odpovědnost za opravy a údržbu ze stran majitele a nájemníka, ale poskytne poměrně krátké Nařízení vlády 308/2015. Dostupné je online.

  • kauce

O kaucích (složené jistotě) se můžete dočíst zde