Jak na Úřad práce a jak s příspěvkem na bydlení
V poslední době se říká, že příspěvek na bydlení zdaleka nepobírají všichni, kdo na něj mají nárok. Pojďme se tedy podívat, zda máte nárok na příspěvek na bydlení a jak vyplnit obávané formuláře.
Zda máte na příspěvek nárok a v jaké výši jednoduše zjistíte tady
O příspěvek mohou žádat i Slováci nebo další cizinci, ale musí mít v ČR přechodný pobyt.
Abyste mohli o příspěvek žádat, potřebujete, aby s vámi spolupracoval majitel bytu, protože budete dokládat nájemní smlouvu. Případně také, během roku, vyúčtování za služby, potažmo za energie.
Studenti nemohou žádat samostatně (na pokoj), příspěvek se dává na celý byt a žadatel musí být uveden v nájemní smlouvě (jako nájemce nebo jako spolubydlící) – což u většiny studentů takto není.
Pro přiznání příspěvku musíte v první řadě vyplnit Žádost o příspěvek na bydlení. Tuto žádost stačí podat pouze jednou. Dříve se muselo žádat každý rok. Žádost najdete tady na adrese on-line formulářů, které můžete vyplnit a pak vytisknout. O příspěvek na bydlení je možné žádat 3 měsíce zpětně. Jak vyplnit Žádost o příspěvek na bydlení najdete tady.
Pak je ještě nutné vyplnit Doklad o výši čtvrtletních příjmu. Jak vyplnit formulář je na této adrese.
A poslední povinný formulář je Doklad o výši nákladů na bydlení. Jak vyplnit formulář najdete na této adrese.
Tato adresa na stránkách MPSV je rozcestník. Najdete tam odkazy na formuláře, které jsem uvedl výše. A také odkazy na několik volitelných formulářů jako je třeba Potvrzení o studiu.
Podat žádost můžete na Vámi zvoleném Úřadu Práce (dále ÚP), ne nutně dle trvalého bydliště. Například ÚP Praha 3 (Žižkov) je jedno z nejhorších a dávky tam trvají vyřídit 4 měsíce. Na ÚP Praha 1 nebo Praha 2 je to lepší, protože v této čtvrti nebydlí tolik lidí, co by neměli peníze na nájem a žádali o dávky.
Je tu taktéž možnost přihlásit se elektronickou identitou občana, pokud se vám nechce nosit formuláře na Úřad práce. Formuláře se vyplňují stejným způsobem.
Existuje možnost „online objednání“, ale v praxi moc nefunguje.
Další možností jak se vyhnout frontě je dát žádost na podatelnu. Většinou je ve stejné budově jako úřad (ale např. pro Prahu 3 se formuláře odevzdávají osobně na ul. Roháčova 13 a podatelna je na Bělehradské 214).
Musíte si zvyknout na to, že ÚP má svoji vlastní řeč a logiku. Takže když kupř. v dubnu dokládáte náklady na bydlení a výši příjmu, dokládáte to za uplynulé kupř. 1. čtvrtletí, tzn. leden, únor, březen. Ale dávky vám budou vypláceny ve 2. čtvrtletí tzn. duben, květen, červen. Dávky se vyplácejí za uplynulý měsíc v měsíci následujícím. Od října 2022 se změnila periodicita dokládání nákladů na bydlení a výše příjmu. Stačí jít na úřad 2 x ročně a to v říjnu a v dubnu. Dříve to bylo 4 x do roka. V říjnu a dubnu se dokládá jen uplynulé poslední čtvrtletí nikoliv pololetí. Také je dobré vědět, že nejpozději během dubna, podle zákona, musíte doložit roční vyúčtování skutečných nákladů na bydlení.
Detailní info je na Facebookové stránce Úřadu práce.