Chceme bydlet s jistotou déle než jeden rok!
— Podepiš výzvu!
Každý z nás potřebuje bydlet. Bydlení je základní životní potřebou a lidským právem. Přesto se stává čím dál nedostupnějším pro čím dál větší skupiny obyvatel – a to ať už jde o vlastní, nebo nájemní bydlení. Česká republika je navíc dlouhodobě mezi státy EU, kde jsou lidé v nájmu nejvíce zatížení náklady na bydlení.
Vláda sice slíbila, že navrhne reformu nájemních vztahů, ale už více než rok nepodnikla žádné další kroky. Stále tak jako nájemnictvo čelíme rostoucím nájmům, slabé právní ochraně a nejistotě v důsledku řetězení krátkodobých smluv. Bez adekvátní reakce ze strany státu a bez silného nájemnického hnutí bude situace do budoucna neúnosná.
Žádáme konec řetězení krátkodobých smluv a narovnání nájemních vztahů! Nájemní bydlení se musí stát rovnocennou formou bydlení.
Sdílej výzvu s přáteli a sousedy
Požadujeme:
Konec řetězení krátkodobých smluv a lepší ochranu nájemnictva
Poskytování nájemních smluv na rok či pouhých pár měsíců je v České republice běžnou praxí. To způsobuje mocensky vychýlené prostředí ve prospěch pronajímatelů. Takovou smlouvu sice nemusíme podepsat, často ale nemáme na výběr, protože smlouvu na dobu neurčitou téměř nikdo nenabízí. Lidé v nájmech s krátkodobými smlouvami jsou tak nuceni žít v nejistotě. Proto požadujeme novou právní úpravu, která by ukončila praxi opakovaného uzavírání krátkodobých smluv. Požadujeme také automatické prodloužení krátkodobé smlouvy na dobu neurčitou, pokud během jejího trvání nedojde k porušení této smlouvy. Zároveň navrhujeme ekonomické zvýhodnění (např. formou daňové úlevy) majitelů a majitelek bytů, kteří poskytují smlouvy na dobu neurčitou.
Regulaci cen nájemního bydlení podle jasných pravidel
Nájem je nějakou formou regulován ve 13 státech EU. V Česku se výše nájemného u krátkodobých smluv určuje podle dat, které poskytují soukromé realitní agentury. Pro ně je bydlení byznys a proto usilují o největší výnos. U smluv na dobu neurčitou platí regulace – maximální zvýšení o 20 % během tří let. Takový růst ale neodpovídá růstu reálných příjmů nájemníků a nájemnic. Kromě toho se tato regulace vůbec netýká nejrozšířenějšího typu smluv – na dobu určitou.
Cena nájmu musí být stanovená demokratickými orgány, ne realitkami. Musí odrážet skutečnou ekonomickou situaci obyvatelstva (např. reálný růst mezd). Další možností je, že cena nájemného bude definovaná podle indexu nebo cenových map, které zohledňují kvalitu bytu a jeho polohu a zároveň zaručují, že v každé čtvrti budou bydlet lidé z různých ekonomických tříd. Cena nájemného musí být vázána na nemovitost, ne na nájemní vztah, což znamená, že po výměně nájemníka majitel nemůže zvýšit nájem.
Progresivní zdanění nevyužívaných a investičních bytů
Zatímco pro většinu z nás znamenají domy bydlení a domov, pro jinou, spíše bohatší vrstvu, znamenají možnost snadno a rychle vydělat peníze – a to na úkor nás ostatních. Investiční nákupy a spekulace s nemovitostmi jsou totiž jednou z hlavních příčin finanční nedostupnosti bydlení. Proto požadujeme zavedení progresivní daně z nemovitosti, která by zajistila, že pronajímaní desítek bytů za účelem zisku přestane být lákavou obchodní příležitostí. Protože města se rozkládají na omezeném prostoru, nelze ignorovat ani množství bytů, které kvůli spekulaci zůstávají prázdné – v takových případech je potřeba majitele a majitelky motivovat speciální daní za neužívání bytů. Prostředky, které se takto budou vracet do veřejných rozpočtů by měly být využity zejména na podporu bydlení (rozšiřování městských bytových fondů, zvyšování energetické účinnosti budov, příspěvek na bydlení).
Řešení energetické chudoby a zajištění energeticky úsporného bydlení všem lidem v nájmu
Už před energetickou krizí si statisíce domácností nemohly dovolit dostatečně vytopit svůj domov. S rapidním růstem cen energií se počet lidí v energetické chudobě zvýšil na téměř milion. Energetickou chudobou jsou nejvíce ohrožené právě nájemnice a nájemníci. Sami si totiž v nájemním bydlení nemohou zajistit úspory, vyměnit okna nebo změnit zdroj vytápění. Majitelkám a majitelům se většinou do oprav bytů a domů investovat nechce, protože náklady na energie sami nenesou. Pokud už se renovace uskuteční, často pak vedou ke skokovým navýšením nájmů a úspory tak tíživou situaci lidí v nájemním bydlení zhoršují, místo aby jim pomáhaly.
S plánovanými povinnými evropskými standardy se může tento trend ještě zhoršit. To je třeba změnit a promyšlenou regulační a dotační politikou nejen motivovat majitele k úsporám, ale také zajistit nájemníkům ochranu před svévolným zvyšováním nájmů a naopak nasměrovat investice do renovací tak, aby pomáhaly těm, kdo je nejvíc potřebují – tedy především lidem v nájemním bydlení.
Co dalšího mohu udělat pro zlepšení života nájemníků a nájemnic?
Vyplním formulář a budu se podílet na činnosti INNu!
Jako Iniciativa nájemníků a nájemnic usilujeme o sociální změnu, která přinese důstojné a jisté bydlení pro ty, co na vlastnictví nedosáhnou. Věříme, že potřebné změny dosáhneme jedině společně. Budujeme členskou organizaci, která dává nájemnictvu hlas a je schopna je bránit proti bezpráví. Lze zapojit do konkrétní pracovní skupiny a pravidelně se podílet na chodu Iniciativy, nebo se můžete stát pasivním členem a obrátit se na Iniciativu, až se dostanete do problému se svým pronajímatelem.
Podpořím INN finančním darem.
Naše činnost stojí na členských příspěvcích, které platí všichni členové a všechny členky. Členské příspěvky nám umožňují pořádat akce, dále se rozrůstat, případně podporovat spolunájemníky v nouzi. Na oplátku členstvu nabízí řadu výhod. Cílem INN je finanční nezávislost, abychom mohli co nejlépe hájit práva nájemníků. K tomu nám mohou pomoci finanční dary. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit i přes platformu Darujme.
Začnu odebírat newsletter.
Pokud chcete být v obraze, můžete se přihlásit k odběru našeho newsletteru. Díky měsíčnímu newsletteru se dozvíte o nadcházejících akcí INN jako jsou různá veřejné setkání, o tom, co se aktuálně děje v tématu nájemního bydlení v ČR, ale i v zahraničí nebo o tom, jak se INN angažuje a co děláme.
Budu šířit výzvu ve svém okolí.
Můžete například přesdílet výzvu na své sociální sítě, říct o ní a naší iniciativě svým spolubydlícím nebo sousedům a sousedkám, své rodině, spolupracujícím a pozvat je na příští veřejné setkání INNu.